ՀՀ կառավարությունը պետք է ստեղծի ինքնիշխան հիմնադրամ, որը կֆինանսավորի միաեղջյուր ստարտափներին ամբողջ աշխարհում ՝ օգտագործելով հայկական ՏՏ արդյունաբերության, ծրագրային ապահովման ճարտարագիտության և այլ տաղանդների տեղական ֆոնդ, հաերի կողմից ղեկավարվող բիզնեսներին աջակցելու համար՝ տեղական և համաշխարհային մակարդակում: Առցանց բիզնեսը պետք է լինի մեկը, որի վրա պետք է կենտրոնանա: Մյուս կիզակետը պետք է լինի Հայաստանը զուտ արտահանող երկիր դարձնելը՝ շեշտը դնելով որակի, այլ ոչ թե քանակի վրա: Նման ձեռնարկատերերի համար հարկավոր է մշակել հարկային սուբսիդիաներ և խթաններ:
Հետքովիդյան տնտեսական անկումից հետո համաշխարհային տնտեսությունը բարեփոխումների է ենթարկվում: Համաշխարհային բարեփոխումներին հասնելու համար Հայաստանին հարկավոր է բարեփոխումներ կատարել հարկային համակարգում:
Պետք է ներդրումներ կատարել և շեշտը դնել վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում: Դա այն ոլորտն է, որը կապահովի Հայաստանի անկախությունը էներգետիկ ոլորտում: Սոցիալական բնակարանները ևս մեկ ոլորտ է, որը կխթանի ավելի շատ հայրենադարձություն: Կրոնական տուրիզմը պետք է ընդգծվի՝ դեպի Ասիա ուղիղ թռիչքներ բացելու միջոցով:
Պետություն-մասնավոր համագործակցությունը ընդհանուր նպատակի համար պետք է առաջընթաց ունենա, եթե մենք ինչ-որ բարեփոխումներ ենք ուզում: Հայաստանում ներքին ֆինանսները չեն բավարարի այդ բարեփոխումները ծածկելու համար: Ուստի պետք է ներգրավել օֆշորային, հայկական կամ ոչ հայկական ներդրումներ:
Շատ խնդիրներ, որոնց Հայաստանը բախվում է, պետական կառավարման ոլորտի հետևավանքն են, որը ոչ թե պարզապես վատն է, այլ գոյություն չունի: Սա գալիս է հենց այն օրերից, երբ Հայաստանն անկախացավ: Համոզված եմ, որ Հայաստանը պատրաստ չէր անկախության: Հետևաբար, նա չգիտեր, թե ինչ անել դրա հետ:
Արդյունավետ կառավարումն այն է, ինչ մեզ պետք է: Ներկայումս մենք ֆինանսների նախարարի հետ բանակցություններ ենք վարում մի խումբ մարդկանց կողմից մշակված արդյունավետ կառավարման առաջարկների և մեխանիզմների շուրջ: Բայց ամեն ինչ չպետք է կախված լինի առանձին անձանցից և ծանոթներից: Պետք է լինեն մեխանիզմներ:
Մյուս կարևոր քայլը, որի ուղղությամբ մենք աշխատում ենք, «Արարատյան արժեքների ֆոնդի» ստեղծումն է, որի նպատակն է բարձրացնել և տարածել ազգային գաղափարախոսությունը: Ազգային գաղափարախոսությունը պետք է լինի Հայաստանի կառավարման հիմքում ՝ անկախ նրանից, թե ով կլինի իշխանության: Ինչպե՞ս կյանքի կոչել նախագծերը: Դրա համար պետք են մեխանիզմներ. սա հնարավոր չէ թողնել անձերի մակարդակի վրա:
Երեք լեզուների հաստատումը Հայաստանում օգտակար կլինի: Այն կընդգրկի շուկաներ, որոնք օգտագործում են այդ երեք լեզուները: Բայց դա անհրաժեշտ է ներմուծել կրթական համակարգի միջոցով: Այնուամենայնիվ, AI- ի զարգացման հետ մեկտեղ մասնագետների շրջանում կա մեծ համոզմունք, որ լեզուներն այլևս անհրաժեշտ չեն լինի հաղորդակցման, բիզնեսի և մնացածի համար:
Հայաստանում երեք լեզու ունենալուց ավելի կարևոր է հայերենը որպես լեզու բարելավելը սփյուռքում: Լեզուն հայությունը պահպանող մի բան է, որը վերանում է:
Մենք պետք է ստեղծենք և ներմուծենք համակարգեր `աշխատուժի արտադրողականությունը բարձրացնելու համար: Գուցե օգնի ծխելու և խմիչքի վրա բարձր հարկերի առկայությունը: