Հանդիպում Ավստրալիայի հայ համայնքի հետ, Հայաստանի տնտեսական զարգացման մասին (Նպատակ 8)
Պատվավոր դոկտոր, Ընկերությունների տնօրենների Ավստրալիայի ինստիտուտի անդամ, Ավստրալիայի «Խտրականության դեմ պայքարի խորհրդի» նախկին նախագահ, Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելսի Ավստրալիայի հանրային կապերի հանձնակատար, պետական կառավարման փորձագետ և քաղաքական վերլուծաբան
• Գարի Սիմոնյան
Ռեստորանատեր (Platinum Restaurant Group), շինարար (Platinum Property Advisors) և ֆինանսիստ (Lightning Fast Finance)
• Գրեգ Սողոմոնյան
«Weston Aluminium PTY Ltd» ընկրության նախագահ, Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի պատվավոր նախագահ
• Մովսես Մակարյանը
Ավստրալիայում Հայաստանի Հանրապետության առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչ
Զարմանալի է այն գործարար ներուժը, որն ունի հայ ժողովուրդը ամբողջ աշխարհում: Հաշվի առնելով այդ ողջ ներուժը՝ Հայաստանը պետք է կարողանա կառուցել ուժեղ տնտեսություն: Տնտեսության կարևոր տարրը էներգետիկ անկախությունն է: Անհրաժեշտ է մեծ ջանքեր ներդնել վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում՝ նվազեցնելու և ի վերջո զրոյի հասցնելու համար վառելիքներից /բենզինից կախվածությունը:
Հայաստանի համար էներգետիկ անվտանգությունը հավասարապես պետական անվտանգության խնդիր է: Հայաստանն իր էլեկտրաէներգիայի օգտագործումը կարող է 100%-ով փոխարինել վերականգնելի էներգիայով:
Երբ կայունացնում ենք տնտեսությունը, որպես հաջորդ քայլ, մենք պետք է բարեփոխենք Հայաստանի տնտեսությունը: Իսկ տնտեսությունը բարեփոխելու համար մեզ պետք է, որ համայնքները, մարդիկ աշխատեն միասին: Բանկային համակարգի և հարկային համակարգի բարեփոխումները կենսական նշանակություն ունեն երիտասարդներին և երիտասարդ ընտանիքներին տներ ձեռք բերելու և բիզնես հիմնելու հնարավորություն ընձեռելու համար:
Բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ, ներառյալ ԱՄՀ-ը, ԵԲԶԲ-ը, նույնիսկ կառավարությունները, ինչպես Ավստրալիայի կառավարությունը, պատրաստ են ֆինանսավորելու վերականգնելի էներգիան կամ անշարժ գույքի կառուցման ոլորտները, եթե ապացուցենք, որ տները կկառուցվեն միայն վերականգնելի էներգիայի հիման վրա: Այսպիսով, այստեղ սերտ համագործակցություն է անհրաժեշտ Նախաձեռնության, համայնքների, օտարերկրյա ներդրողների և կառավարության միջև:
Պետք է էական փոփոխություններ կատարվեն Հայաստանի կառավարության հոգեբանության մեջ այն հարցում, թե այն ինչպես է այն նայում և տեսնում Սփյուռքին: Սփյուռքի և Հայաստանի միջև մշակութային փոխանակումներին ուղղված գործողությունները որոշակիորեն հաջող էին: Այնուամենայնիվ, եթե մենք զարգացնելու ենք Հայաստանը, և եթե Սփյուռքը դրանում արդյունավետ է լինելու, ապա առաջին հերթին Հայաստանի կառավարությունը պետք է դադարի ինքն իրեն դիտել որպես փոքր երկրի ղեկավար, այլ պետք է դիտի որպես գաղութային տերության ղեկավար, իսկ Սփյուռքի համայնքներին՝ որպես հավանական գաղութային կենտրոններ, որոնք կարող են դառնալ երկրի օրգանական գործառնության մի մասը:
Այս նախաձեռնությունը, Ռուբեն Վարդանյանի և մնացած համահիմնադիրների հետ միասին, կատարյալ շփման կետ է կառավարության և Սփյուռքի փոխգործակցության համար: Փոխգործակցություններից մեկը պետք է լինի մշակութային կյանքի միջոցով. Հայաստանը պետք է իր Սփյուռքին ապահովի այնքան մշակութային «սնունդ», որ իրականում կարողանա ամբողջական գաղութային տերություն կառուցել: Հակառակ դեպքում, Սփյուռքը կորցնում է հայկականությունը:
Քաղաքական աջակցության առումով Սփյուռքը պետք է կազմակերպվի այնպես, որ իր քաղաքական ներուժը կարողանա օգտագործվել Հայաստանի կառավարության կողմից: Եվ երրորդ բնագավառն, իհարկե, երկրի տնտեսական զարգացումն է: Սփյուռքում հսկայական ներուժ կա և պատրաստակամություն՝ օգնելու Հայաստանին: Այնուամենայնիվ, առանց կառավարության պատշաճ արձագանքի, առանց փոխկապակցվածության, ամեն ինչ արվելու է անձնական մակարդակում, և ընդհանուր իրավիճակը կմնա նույնը:
Հայաստանի ՀՆԱ-ն, ըստ ԱՄՀ-ի, 12 մլրդ դոլար է: Եվ տնտեսական աճի տեսանկյունից պետք է կատարվի գլոբալ տեղաշարժ՝ այն նպատակին հասնելու համար, որին մենք ձգտում ենք: Հարցն այն է, թե «ինչպե՞ս կառուցել կայուն տնտեսություն»: Դա ենթադրում է աշխույժ բիզնես միջավայր՝ աշխատատեղերի հնարավորություններով: Այսպիսով, որտեղի՞ց ենք սկսում: Հայաստանում տնտեսական աճը չի կարող լինել միայն սփյուռքակենտրոն: Այն պետք է ներառի օտարերկրյա կապիտալ, օտարերկրյա տեխնոլոգիաներ, օտարերկրյա ներդրումներ:
Մենք պետք է սահմանենք, թե որոնք են Հայաստանի տնտեսության հիմնական հենասյուները: Թիվ մեկ հենասյունը զբոսաշրջությունն ու մշակույթն են: Եթե նայենք այդ ոլորտին, այն հսկայական ներուժ ունի: Երկրորդ հենասյունը տեխնոլոգիաների և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտն է: Այս ոլորտում մենք ունենք հսկայական մրցակիցներ և պետք է շատ առումներով գերազանցենք, որպեսզի կարողանանք մրցունակ լինել և առաջարկել ավելին, քան մեր մրցակիցները: Երրորդը պաշտպանության և տնտեսության ռազմական հատվածն է: Կամենանք, թե ոչ, Հայաստանը ստիպված է հսկայական ծախսեր անել այս ոլորտում, եթե ուզում ենք ապրել անվտանգ սահմաններով Հայաստանում: Չորրորդ հենասյունը կարող է լինել հանքարդյունաբերությունը: Այստեղ արվել են որոշ քայլեր, բայց խիստ անկանոն, և կրկին, եթե նպատակ ունենք զարգացնելու երկիրը, պետք է կազմակերպենք ոլորտը:
Կառավարությունից չի ակնկալվում, որ անելու է ամեն ինչ: Նախաձեռնության հետ համագրծակցությամբ, այն պետք է սահմանի պատշաճ քաղաքականությունը: Հայաստանից դուրս և Հայաստանի ներսում հայերը բավականին տարբեր են իրենց ձեռնարկատիրական մոտեցումներով: Հետաքրքիր է, որ Հայաստանից դուրս գտնվող հայերը հայտնի են իրենց ձեռներեցությամբ: Մենք պետք է ուղիներ գտնենք բիզնեսի գիտելիքները Հայաստան բերելու համար:
Կառավարությունը պետք է միջոցներ տրամադրի, որպեսզի օտարերկրյա ներդրումները Հայաստան գան գլոբալ կերպով ընդունելի ուղիներով: Նախաձեռնության շրջանակներում քննարկված ինքնիշխան հիմնադրամը պետք է տեղակայված լինի Հայաստանից դուրս: Այդ հիմնադրամը կլինի այն վայրը, որտեղ մենք կոուտակելու ենք ներդրումային գումարները: Դա մի գիշերվա ընթացքում տեղի չի ունենա, բայց մենք հույժ լավատես ենք:
Երկրում անվտանգության խնդիրը պետք է լինի մարդկանց և ներդրումներ երկրում բերելու հիմնական նախապայմանը:
Էներգիայի ստեղծումը պետք է ապակենտրոնացվի երկրում և շեշտը մեծապես դրվի վերականգնելի էներգիայի աղբյուրների վրա, ինչպիսիք են արևի և քամու էներգիան: Արևային մարտկոցները այնքան մատչելի են դարձել, որ մասնավոր ներդրողների համար ձեռնտու կլինի ներդրումներ կատարել Հայաստանում արևային էներգիայի արտադրության մեջ: Բայց դրա համար երկիրը պետք է նաև ֆիզիկական անվտանգություն ապահովի:
Պատասխանելու համար այն հարցին, թե մեզ ինչ է պետք, որպեսզի Հայաստանը 100% -ով անցնի վերականգնելի էներգիայի, ասնեք, որ մենք կարող ենք միջոցառում կազմակերպել , որին կհրավիրենք վերականգնելի էներգիայի մեծածավալ արտադրողներին ամբողջ աշխարհից և կխորհրդակցենք նրանց հետ: Սա կարող է լինել մի մեծ գործընթացի սկիզբ, որն աշխատատեղեր կբացի և կոգեշնչի, ավելի շատ մարդկ և ավելի շատ գիտելիք կբերի: Կրթությունն այստեղ մեկ այլ առանցքային տարր է: Մենք պետք է համոզվենք, որ Հայաստանի կրթությունն ի վիճակի է լուծելու այդ վերափոխման ընթացքում առաջացած բարձրակարգ մասնագետների պահանջարկը: