5:00 PM Moscow time (GMT+3)
On November 11-13 the first Convention of The Future Armenian will be held in Yerevan based on the “citizens’ assembly” model of participatory democracy. The participants of the Convention from the Republic of Armenia, Artsakh and Diaspora will discuss the existing issues and challenges and will adopt package of proposals to overcome those challenges. The convention will be preceded by meeting of expert groups, which will be open for all professionals.
The first convention will focus on the three of the 15 goals set by The FUTURE ARMENIAN Initiative. Those goals are the Armenia – Diaspora Unity, Historic Responsibility and Growing Population.
On 7th of July, Matenadaran Institute of Ancient Manuscripts hosted the launch event of the Convention of The Future Armenian. The ceremony signaled the start of submission of applications for participation, as well as the beginning of the process of forming expert groups.