The FUTURE ARMENIAN Strategic Session in Moscow
On October 17, a strategic session was held at Noôdome in Moscow initiated by The FUTURE ARMENIAN. During the meeting, the participants spoke about the main trends of the development of Armenia and the Armenian nation.
The discussion was based on the results of the wide-scale study “ARMENIA 2021-2041: Macroeconomic Diagnostics” carried out earlier in 2021 by McKinsey & Company global management consulting firm in cooperation with and at the request of the ARMENIA 2041 Charity Foundation. As a result of the session, the guests tried to identify possible proposals for optimizing the main sectors of the economy of Armenia and the Armenian nation mentioned in the study (agriculture, high technologies, healthcare, education, tourism) and outlined the prospects for their development.
The session was also attended by Aram Bekchian and Ruben Vardanyan, two Co-Initiators of The FUTURE ARMENIAN. The session was moderated by Ekaterina Karmak, Head of the Power of People Company and a professional facilitator.
The strategy session consisted of full-day project work and ended with a presentation on all five sectors of the economy by the event participants. Among the guests were representatives of various spheres, mainly from the Armenian Diaspora in Moscow.