Հայաստան-Սփյուռք միասնություն – Ի՞նչ է միասնությունը, և ի՞նչ է Սփյուռքը: Բազմաթիվ միավորներ կան հայկական սփյուռքում: Այս նախաձեռնությունը հնարավորություն կտա ստեղծելու ընդհանուր նպատակ, որը սփյուռքահայերին կմիավորի և կապ կստեղծի հայրենիքի հետ: Այս ջանքերի առաջին քայլն է ճանաչել այդ միավորների փոխկապվածությունը և կամուրջներ ստեղծել նրանց միջև:
Նախաձեռնությունը կանդրադառնա սփյուռքի տարբերություններին և թե ինչպես այդ տարբերությունները կարող են նպաստել նախագծի բարօրությանը՝ մեզ ավելի հեռու տանելու, քան իրարից հեռու պահելու համար: Տարբերությունները կարող են խաղալ խճանկարի կտորների դերը, որոնք գեղեցիկ կերպով կարելի է միավորել ՝ պատկեր ստեղծելու համար:
Հայաստանում Սփյուռքի ներուժն օգտագործելու քաղաքական կամքը շատ ցածր է, այն միշտ եղել է միակողմանի գործընթաց: Հայաստանի կառավարությունները շահագրգռված չեն եղել Սփյուռքի ինտեգրմանը: Հայաստանի ղեկավարությունը պետք է ընդունի Սփյուռքի կարևորությունը, դերը և ներուժը:
- Լավ համալսարանների առկայությունը, լավագույն 10-յակների մեջ գտնվող հաստատությունները ամբողջ աշխարհից Հայաստան կբերեն մարդկանց և հայերի։
- Սցենարի կառուցումը (ուղղություն) կանխատեսելու ակտ է, թե ինչ կարող է պատահել ապագայում, ինչ հավանականություն կա: Հավաքականորեն չգործելը կունենա այնպիսի հետևանքներ, որոնք ոչ ոքի դուր չեն գա: Այն հարևանությունը, որում գտնվում է Հայաստանը, ստիպում է հայերին միավորել խելքեր`ելքեր գտնելու և բարգավաճելու համար:
- Անհրաժեշտ է ունենալ լիարժեք գործող Սփյուռքի նախարարություն Սփյուռքի ներկայացուցիչ նախարարի ղեկավարությամբ, որը կմտածի և կգործի Սփյուռքի տեսանկյունից, որը կներկայացնի Սփյուռքը և նրա խոսքը Հայաստանում՝ որոշումների կայացման գործընթացում: Բացի այդ, պետական այլ գերատեսչություններում նույնպես պետք է լինեն սփյուռքի ներկայացուցիչ մասնագետներ, որոնք իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները կներդնեն կառավարման համակարգում:
- Սփյուռքը պատրաստ է նպաստել նաև հարկման գործընթացին, սակայն անհեթեթ բյուրոկրատական համակարգը պետք է փոխվի, որպեսզի մարդիկ զերծ չմնան իրենց բիզնեսը Հայաստանում ունենալուց:
- Պետք է կառուցվեն երկկողմանի կամուրջներ` ամբողջ հայության մեջ պատկանելության զգացումը զարգացնելու համար: Սփյուռքը ևս պետք է բարելավի այն, ինչ անում է և ինչպես անում է, սակայն հաջորդ քայլը Հայաստանի կողմից պետք է արվի՝ ընդունելով այդ օգնության ձեռքը:
- Եթե Հայաստանի կառավարությունը ցանկանում է լրջորեն հաղթահարել խնդիրները, ապա պետք է խոսի իր համալսարանների և նրանց ղեկավարների հետ:
- Երվանդ Զորյանի կողմից ՀԲԸՄ ծրագրի շրջանակներում հիմնադրված ՀՎՀ-ն` Հայկական վիրտուալ քոլեջը ֆանտաստիկ ուսուցման հնարավորություն է: Բացի այդ, մեծ ջանք է գործադրվել ՝ Արցախի և Հայաստանի փոքր գյուղերի երեխաների համար ուսումնառության գործընթացին ներգրավվելու տեխնոլոգիական միջոցներ ստեղծելու ուղղությամբ:
- Ուժեղ Սփյուռքը հետաքրքրված է ուժեղ Հայաստանով և հակառակը: Եվ մենք շահագրգռված ենք ուժեղ լինել, և դա անհնար կլինի անել առանց հավաքական մտածողության և համագործակցության: