On May 23, a meeting with Ruben Vardanyan entitled “Constructing the future: The FUTURE ARMENIAN Initiative” took place at the Komitas Museum-Institute.
Ruben Vardanyan, The FUTURE ARMENIAN Co-Initiator, presented the public initiative with its 15 main goals at the meeting initiated by Hay’Li Human Development organization. In particular, he referred to The FUTURE ARMENIAN Initiative’s mission and purpose, the Armenia-Diaspora relations, Armenia’s investment environment, the state-society social contract, the cooperation mechanisms with the government, as well as the opportunities for collaborating with other projects in the scope of this initiative.