Օn June 11, a discussion on The FUTURE ARMENIAN public Initiative took place in the Noôdome experimental platform, Moscow, with The FUTURE ARMENIAN Co-Initiators Artur Alaverdyan, Davit Tavadian and Ruben Vardanyan.
About 100 participants, young people, and representatives from the IT sector participated in the meeting.
During the meeting, the Co-Initiators presented the 15 main goals of the Initiative, aimed at the sustainable development of Armenia, the Armenian nation, and answered the participants’ questions.
In particular, they spoke about the current challenges facing Armenia and the Armenian nation, the new social agreement, June 21, cooperation between the private sector and the Diaspora, the idea of being an Armenian by choice, and the general development program.