Meeting with the students of Yerevan State University
On June 7, Ruben Vardanyan, The FUTURE ARMENIAN Co-Initiator, had a meeting at the Yerevan State University where he presented The FUTURE ARMENIAN Initiative to the university’s academic personnel and students. The meeting was followed by a Q&A session.
Mr. Vardanyan particularly shared his vision of problems in the spheres of education and science, perspectives of development, the possible ways of achieving the 15 goals set by the initiative, as well as the opportunities to engage the Diaspora in reforming the sphere of education, and the possible means aimed at ensuring the physical safety and the legal status of Artsakh.