The FUTURE ARMENIAN Acts as a Development Foundation
February 23, 2022, Yerevan. The FUTURE ARMENIAN public initiative has been acting as a development foundation since February 21, 2022.
The initiative was launched in April last year, and 109,000 signatories from 108 countries have already joined it.
The new Executive Director of The FUTURE ARMENIAN foundation is Artak Apitonian. As the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, he has coordinated Armenia’s multilateral diplomacy from 2018 to 2021. He was the Ambassador of the Republic of Armenia to Sweden and Finland from 2013 to 2018. During his nearly three decades of a diplomatic career, he has held other responsible positions in the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the Office of the President of the Republic of Armenia, and the Diplomatic missions of Armenia in Geneva, Beirut, New York, and Cairo.
As the Executive Director of The FUTURE ARMENIAN Development Foundation, his efforts will be aimed at building a comprehensive partnership around the foundation, expanding public involvement, and advancing its goals.
In 2022, the foundation enters the next stage of development. A wide range of new partners will be formed and programs aimed at key areas will be implemented thanks to the already developed 15 goals and public support.
Soon, one of the most important initiatives of The FUTURE ARMENIAN Development Foundation will be the creation of a Public platform, which will be open to all compatriots in Armenia and the Diaspora.
People from different fields and professions representing the communities of Armenia and the Diaspora will participate in the development of 15 goal-based conceptual approaches, the formation of priorities, and the selection of programs through constructive discussions.