9. Ծրագիրի կատարման համար սահմանել 2-ից 2.5 տարի ժամկետ։
Ես միգուցե չկարողանամ ապրել Հայաստանում, բայց որպես հայ իմ պարտականությունն է իմ մասնագիտական գիտելիքներն ու անձնական ռեսուրսներն ուղղել ի նպաստ Հայրենիքի։
Այս քննարկումները պետք է իրականացվեն մարզերում, որպեսզի հասկանանք մարզում բնակվողի խնդիրներն ու պատճառները։ Խնդիրները լուծելուց հետո մարզերում կավելանա ծնելիությունը, որը մեր ազգային անվտանգության խնդիր է։
It is necessary to clearly understand what the recognition of the Armenian Genocide gives us, Armenians.
Ես ունեմ գաղափար, որը չնայած երիտասարդ տարիքիս, մշակել եմ երկար տարիներ համայնքային զարգացման ոլորտում աշխատելուց հետո։
Գաղափարս կամ եթե կուզեք գաղափարախոսությունս անվանել եմ Սոց. Կապիտալիզմ, քանի որ համարում եմ այն սոցիալիզմի և կապիտալիզմի լավագույն կողմերի միքս։
Եթե կարճ ներկայացնեմ բուն էությունը այն մոտավորապես հետևյալն է.
մենթորների աշխատանքի արդյունքում, ձևավորված համայնքային ակտիվ խմբերի միջոցով, գեներացնել իրենց համայնքի համար լավագույն սոցիալական ձեռնարկության տարբերակը որը ստեղծում է արտադրանք։
Հիմնել այդ ձեռնարկությունները ներդրմամբ կամ բարեգործական հիմունքներով: Սոցիալական ձեռնարկությունը կղեկավարի Համայնքային ակտիվ խմբի կողմից նշանակված մարդը, ձեռնարկությունում պարտադիր կերպով կհրավիրվեն աշխատանքի սոցիալապես անապահով աշխատունակ անձինք, ովքեր ստանում են նպաստ: Գործարանի արտադրանքը պետք է ուղղված լինի Հայաստանի ինքնաբավությանը, իսկ եթե արտադրվում է ավելի շատ քան Հայաստանում սպառվում է, պետք է արտահանվի և վաճառվի սփյուռքի հայաշատ քաղաքներում։ (Ծիրանի օրինակը*)
Վաճառքից գոյացած գումարի մեծ մասը պետք է աշխատողները ստանան որպես աշխատավարձ, ինչը ևս մեկ ներարկում կլնի դեպի տնտեսություն (քանի որ քիչ ծախսող մարդիկ ավելի շատ կծախսեն, պետությունը ոչ միայն շահութահարկ կստանա արտադրանքի վաճառքից ու եկամտահարկ աշխատավարձերից, այլև կմեծանա այլ տնտեսվարող սուբյեկտների շահույթն ու հետևաբար հարկերը)։:
Սոցիալական ձեռնարկության շահույթի մյուս մասը ՀԱԽ-ի տնօրինմամբ ուղղվելու է տվյալ համայնքի զարգացմանը, որում աշխատում է այդ ձեռնարկությունը։
* Ծիրանի օրինակը նախորդ տարի հայկական ծիրանի առաջ փակվեցին Ռուսաստանում գտնվող շուկաները, սակայն Մոսկվայի հայերի միահամուռ ուժերով այդ մեծ քանակությամբ ծիրանը շատ արագ իրացվեց, սա ցույց է տալիս հայկական սփյուռքի հսկայական ներուժը, որը պետք է օգտագործել ոչ միայն բարեգործական գումարներ ներգրավելով, այլ նաև հայկական արտադրության ապրանքներ գնելով, որը կկազմի սփյուռքահայի ընդհանուր ծախսերի 40-60 տոկոսը։
Այս գործողությունները ընդամենը մի քանի տարում տնտեսական լուրջ վերելքի կբերեն Հայաստանի տնտեսությունը, սփյուռքի գումարները կծախսվեն նպատակային, ունենալով տնտեսական ինքնաբավություն Հայաստանը կվարի առավել ինքնուրույն արտաքին քաղաքականություն, կմեծանան հարկային եկամուտները, կհաղթայարվի աղքատությունը։ Համայնքային ակտիվ խմբի անդամները կկրթվեն։
Հայկ Դ․, Հայաստան
I have an idea that I would like to share with you, in the hope that this can be realized in the near future.
I believe that any Armenian of good faith would agree to such a proposal because it could bring Armenia out of the current situation and grow the country as a modern and advanced state. We Armenians have a human richness that few other peoples in the world, except perhaps the Jews who have had situations similar to the Armenian people throughout history. This rare richness is the rich Armenian Diaspora with talented characters in different sectors and with experiences acquired by the States of residence. A concrete way to exploit this wealth could be to include in the Constitution of the Country:
1. A Superior Senate to oversee the Armenian Parliament, with tasks and powers of verification, requests for amendments or approvals, and issuance of approvals for the repeal of any Law
2. The members of the Senate should be elected by all the Armenian people including Armenians of the Diaspora, even if they do not hold Armenian citizenship.
3. The candidates of these elections, not necessarily citizens, must be people with high professional qualifications and willing to devote at least 30% of their time to issues concerning Armenia and follow a specific course of legislation to act in this Senate.
4. In this way none of them could be maneuvered or threatened or routed by the authorities of the Armenian government, and make truly free decisions for the sole good of Armenia.
5. The Senate itself should be able to review the various institutions of the State by making adjustments and raising the qualification of local institutions, on a par or better than other States in the world.
6. The participation of the Armenians of diaspora, in addition to participating in the elections of the "Upper Senate", must also include participation in assessing mandatory taxation, expenses (for example military expenses), management, and verification by the S.S.
To achieve such a system of government, the impetus should come from the Armenian citizens, who must first be informed of the possibility of carrying out such a plan. To this end an organization of people endowed with intelligence, financial dispositions and patriotism could promote the initiative of informing through the media and internet all Armenians of the Diaspora and RoA for the realization of the plan giving their support to the organization to achieve the proposed goal.
I am not a Legislator to draw up a specific Road Map, but the relevant experts and appropriate people can be appointed for this purpose, I believe that every Armenian of the Armenian Republic or the Diaspora will agree to the realization of such a plan.
Who knows if such an action will be carried out or is it just my utopia?
Heratch A., Italy
Armenia should really become a magnet to collect the particles of the Diaspora.
Я считаю, что уже сейчас можно было бы провести работу, направленную на запуск программы по предоставлению гражданам бесплатных земельных участков в Армении, которые не используются. Также я считаю, что решить ряд проблем в экономике и социальной жизни (в том числе в демографии) помогла бы доступная ипотека в Армении.
Еще одну программу, которая есть в России и, которую можно было бы развивать в Армении — процедура государственных закупок, аналогичная проводимой по российскому закону 44 — ФЗ.
Имея опыт создания, развития ипотечных программ как в российских банках (Банк Открытие, Совкомбанк), так и в иностранных (China Construction Bank, и ICICI Bank Eurasia), я бы мог предложить свое участие (на безвозмездной основе) в программах запуска доступной ипотеки в Армении.
Также считаю, что наилучшим решением могло бы стать учреждение нового банка развития в Армении, через который можно было бы осуществлять финансирование различных проектов. При грамотном подходе, такой банк мог бы даже стать прибыльным.