Voting results: Historic responsibility
1.1. Efforts aimed at recognizing the Armenian Genocide by the state, communities, Armenian organizations and individuals to date:
• They have been effective, but they’re nearing their maximum potential – 3,41%
• They have been effective and should be streamlined in the same way (if you continue at the same pace, you’ll reach new milestones) – 8,84%
• They have been effective, but we cannot talk about the Genocide today in the same way we did before – 16,33%
• They have been effective, but today, pan-Armenian efforts should be directed more toward solving security problems – 30,61%
• They have not been very effective, and so changes in the approach may be needed – 30,61%
• They have not been effective, and so the approaches should be drastically changed – 10,21%
1.2. The issue of Artsakh is:
• It is an issue for the 120,000 residents of Artsakh – 2,65%
• It is an issue for the 120,000 residents of Artsakh and the 3 million Armenians in Armenia – 4,64%
• It is an issue for the 10 million Armenians around the world 92,71%
1.3. Select one of the observations below:
• Armenians all over the world should jointly assume responsibility for Artsakh and not leave the state and the citizens of Armenia and, even more so, the people of Artsakh, alone to solve this issue. The Armenian nation should not be afraid of victories 54,84%
• The issue of Artsakh is a complex negotiation process. After the 2020 war, the positions of Armenia and the security of Artsakh has weakened. Today, the situation has stabilized with the assistance of Russian peacekeepers and European observers. Adventurism is dangerous – 6,45%
• These two claims don’t contradict each other – 29,03%
• Another observation – 9,68%
1.4. Our approach to heritage preservation:
• It is our duty to preserve our historical and cultural heritage and pass it on to the next generations. Both the state and Armenians around the world should dedicate as many resources as necessary to this purpose, and do this effectively 61,74%
• We should be able to preserve our historical and cultural heritage similar to a business profit model. This means viewing our heritage not as a burden or responsibility, but rather as a valuable asset that can generate revenue and be further developed while also being preserved for future generations – 28,86%
• Another observation – 9,40%
1.5. Regarding the Armenian language and Armenian preservation:
• To facilitate communication among Diaspora community institutions, the Church, and Armenia, it is essential to make the Armenian language mandatory. This will encourage Armenian youth from all over the world to learn and embrace their language and culture – 19,36%
• While knowledge of the Armenian language is undoubtedly important, it should be acknowledged that language is merely a tool, and the act of forcing language knowledge can often have the opposite effect. Instead, it is crucial to create an environment and implement effective mechanisms that make learning Armenian both beneficial and interesting for individuals. Only then can we expect to encourage Armenian youth from around the world to learn and embrace their language and culture 72,90%
• Another observation ­– 7,74%
• An “All-Armenian Web Army” – 75,64%
To gain advantages in virtual information wars and on all social networks by involving all willing Armenians.
• A unified list of all Armenian heritage assets – 71,79%
Documenting pieces of Armenian heritage, creating a system similar to UNESCO’s World Heritage List.
• A coordinating council for youth exchanges 70,51%
Enhancement and coordination of programs involving educational exchanges, camps, meetings and mutual visits.
• An online coordinating council for the Genocide recognition process – 62,18%
A coordinating committee that will harmonize the work in that direction with a complex strategy.
• A campaign to include materials about the Genocide in other countries’ educational programs – 60,26%
Increased lobbying efforts to study and teach about the Armenian Genocide in various countries.
• An Armenian “Anti-Defamation League” human rights defending mechanism – 60,26%
An Armenian legal institution to lead the fight against Genocide denialism.
• An “Artsakh: 10 million” forum of Armenians of the world – 59,62%
On the agenda: formation of effective mechanisms that will become nodes institutionalizing the connection between Artsakh and the Armenians of the world.
• A campaign for the digitization of historical heritage assets – 58,97%
A major project to digitize, preserve and disseminate the assets we hold in all museums.
• An “Armenian language through games” program 58,33%
Promotion of knowledge of the Armenian language and Armenians through the creation and distribution of modern computer games.
• An “Artsakh Foundation” for development programs 57,05%
Funding of projects that advance the economy and security of Artsakh, making Armenians of the world participants in the solution of this vital national issue.
• A network of Armenian virtual universities – 53,21%
A big push for online education among the world’s Armenians, specializing in the Armenian language and Armenian history.
• Opening 3 overseas branches of the Genocide Museum – 50,64%
Increasing the scale of presentation of materials dedicated to the Armenian Genocide in the world.
• An “Ambassadors of Armenian Heritage” movement – 46,15%
An effective mechanism that will allow all of us to be involved in spreading information about Armenia, Armenians and our successes in the world.
• An Armenian heritage foundation – 45,51%
The foundation would monitor all auctions and, if there are pieces of Armenian heritage, quickly buy them and return them to Armenia.
• Project “Armenica” – 42,31%
Creation of an Armenian studies platform based on an already existing Armenian studies center, following the example of the “Iranica” project.