Expert Committee on Growing Population
The work of the Expert Committee on Population Growth was devoted to the discussion of possible solutions to the demographic problems of the Republic of Armenia. The discussions of the committee were dedicated to developing ways of increasing the population, studying the state of affairs around migration and developing policies and possible scenarios. Representatives of various international and local organizations, together with demographers and other experts from scientific circles, participated in the work of the committee.
Armine Hovannisian
Armine Hovannisian started her career in Los Angeles, USA as a lawyer. After repatriating to Armenia in 1993 she has been acting as the executive director of “Junior Achievement of Armenia” organization.
She is the author of several textbooks, manuals, teacher guidelines and pedagogical materials in the field of civic education and applied economics.
In 2000 Armine Hovannisian together with her husband Raffi Hovannisian founded the charitable public organization “Orran” in Yerevan and Vanadzor, the mission of which is to help children of poor and needy families, as well as the elderly and displaced people from Artsakh.