Նշանակություն չունի՝ ծնունդով եք հայ, թե ընտրությամբ, գլխավորն այն է, որ հայկական աշխարհի մաս կազմելու կամ չկազմելու որոշումը ձերն է:
«ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» հանրային նախաձեռնություն է՝ մեկնարկած հայերի և ամբողջ աշխարհից Հայաստանի բարեկամների կողմից, որի նպատակն է ստեղծել Հայաստանի և հայ ազգի կայուն զարգացման շուրջ համընդհանուր գիտակցություն և փոխըմբռնում: Յուրաքանչյուր անձ կարող է ներգրավվել՝ դառնալով ստորև ներկայացված 15 նպատակների ցանկի համանախաձեռնող, ինչպես նաև մասնակցել «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնության առաջիկա համաժողովներին, ֆորումներին, քննարկումներին և հավաքականորեն ծրագրել հետագա քայլերը:
ՆՊԱՏԱԿՆԵՐ
Afeyan Philanthropies կազմակերպությունը ստեղծում է Afeyan Initiatives for Armenia (AIFA) զարգացման հիմնադրամը
Գործադիր տնօրեն է նշանակվել Դալար Կազանջյանը
ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ հիմնադրամն ազդարարում է նոր նախագծի մեկնարկը
ավելին
«Ստանձնեք առաքելություն, նույնիսկ եթե այն թվում է անհնարին»․ Նուբար Աֆեյան
«Մենք ունենք վերածնվելու փորձ». Նուբար Աֆեյանի հարցազրույցը CivilNet-ին
Ապագա Հայկականի առաջին Համաժողով
ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ զարգացման հիմնադրամը 2023թ. մարտի 10-12-ը Երևանում կազմակերպել է համահայկական առաջին Համաժողովը՝ միջազգային լայն ճանաչում ունեցող «Քաղաքացիական ասամբլեա» մոդելի հիման վրա։
Համաժողովը նվիրված է եղել «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» նախաձեռնության 15 նպատակներից երեքին՝ «Պատմական պատասխանատվություն», «Հայաստան-Սփյուռք միասնականություն» և «Բնակչության աճ»:
Համաժողովի յուրաքանչյուր օրվա ավարտին տեղի են ունեցել կարծիքների ու նախաձեռնությունների քվեարկություններ:
Ապագա Հայկականի Արցախյան ֆորում
«ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» զարգացման հիմնադրամը մայիսի 22-ին Ստեփանակերտում կազմակերպել է «Ապագա Հայկականի» Արցախյան ֆորումը՝ նվիրված Արցախում բնակչության աճի թեմային:
Արցախյան ֆորումին մասնակցել են «ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԻ»՝ արցախյան հասարակության բոլոր շերտերը ներկայացնող ավելի քան վաթսուն նախաձեռնողներ:
Ֆորումն անցկացվել է «քաղաքացիական ասամբլեայի» մոդելի և «Փոփոխությունների տեսություն» մեթոդաբանության հիման վրա։
Մենք պետք է կենտրոնանանք հստակ սահմանված խնդիրների վրա, որոնք կխթանեն տնտեսական աճը` հետևելով գիտելիքահեն նոր մոդելին:
Արթուր Ալավերդյան
Հայաստանը պետք է օգտագործի սփյուռքը, իսկ սփյուռքն իր հերթին պետք է լինի ազգի իրական մաս ՝ օգնելով կառուցել Հայաստանը:
Ռիչարդ Ազարնիա
Խորապես համոզված եմ, որ մեր երկրի և ազգի ապագան պետք է կերտել համատեղ ջանքերով: Միայն այդպես կարող ենք փոխել ներկան, որից գոհ չենք։
Ռուբեն Վարդանյան
Եթե ցանկանում եք աջակցել նախաձեռնությանը կամ ունեք հարցեր, խնդրում ենք կապ հաստատել մեզ հետ հետևյալ էլ. հասցեով՝