Քվեարկության արդյունքներ. Պատմական պատասխանատվություն
1.1. Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված ջանքերը մինչ օրս պետության, համայնքների, հայկական կազմակերպությունների և անհատների կողմից՝
• Արդյունավետ են եղել, սակայն մոտեցել են իրենց առավելագույնին – 3,41%
• Արդյունավետ են եղել և նույն կերպ պետք է շարունակել (նույն տեմպով շարունակելու դեպքում նոր հաջողություններ կգրանցվեն) – 8,84%
• Արդյունավետ են եղել, սակայն այսօր չենք կարող խոսել Ցեղասպանության մասին նույն կերպ, ինչպես նախկինում – 16,33%
• Արդյունավետ են եղել, սակայն այսօր համահայկական ջանքերն ավելի շատ պետք է ուղղել անվտանգային խնդիրների լուծմանը– 30,61%
• Ոչ այնքան արդյունավետ են եղել, հնարավոր են շտկումներ – 30,61%
• Արդյունավետ չեն եղել, պետք է մոտեցումները կտրուկ փոխել – 10,21%
1.2. Արցախի հիմնախնդիրը՝
• 120 հազար արցախցիների խնդիրն է – 2,65%
• 120 հազար արցախցիների և 3 մլն հայաստանցիների խնդիրն է – 4,64%
• 10 մլն հայության խնդիրն է 92,71%
1.3. Ընտրեք ներքոհիշյալ դիտարկումներից մեկը՝
• Ամբողջ աշխարհի հայությունը պետք է միասնաբար հանձն առնի, որ ստանձնում է Արցախի պատասխանատվությունը և չթողնի խնդիրը միայն պետության և Հայաստանի քաղաքացիների ու, առավել ևս, արցախցիների ուսերին։ Հայ ազգը չպետք է վախենա հաղթանակներից: 54,84%
• Արցախի խնդիրը բարդ, բանակցային գործընթաց է։ 2020 թ. պատերազմից հետո Հայաստանի դիրքերը և Արցախի անվտանգությունը թուլացել են. այսօր խնդիրը կայունացել է ռուս խաղաղապահների և եվրոպացի դիտորդների շնորհիվ։ Արկածախնդրությունը վտանգավոր է։ – 6,45%
• Այս պնդումներն իրար չեն հակասում: – 29,03%
• Այլ դիտարկումներ – 9,68%
1.4. Ժառանգության պահպանման հարցում մեր մոտեցումը՝
• Մեր պատմամշակութային ժառանգությունը պահպանելը և հաջորդ սերունդների փոխանցելը մեր պարտքն է, ինչի համար թե՛ պետությունը, թե՛ աշխարհասփյուռ հայությունը պետք է այնքան ռեսուրս ծախսեն, որքան անհրաժեշտ է, և արդյունավետորեն անեն այդ գործը: 61,74%
• Մեր պատմամշակութային ժառանգությունը պետք է կարողանանք պահպանել բիզնես շահի մոդելով, այսինքն ոչ թե որպես բեռ և պատասխանատվություն, այլ որպես շահ բերող ժառանգություն, որն այդպես նաև կինքնապահպանվի և կզարգանա: – 28,86%
• Այլ դիտարկումներ – 9,40%
1.5. Հայերենի և հայապահպանության հարցում՝
• Հայերենը պետք է դարձնել Սփյուռքի համայնքային կառույցների, եկեղեցու և Հայաստանի հետ ցանկացած հարաբերության պարտադիր պայման: Միայն այդպես հնարավոր կլինի աշխարհասփյուռ հայ երիտասարդներին դրդել հայերեն սովորելու: – 19,36%
• Լեզուն իմանալը կարևոր է, բայց լեզուն միայն գործիք է, իսկ լեզվի իմացության պարտադրումը կարող է հակառակ ազդեցությունն ունենալ։ Հարկավոր են շահագրգռող մեխանիզմներ, համապատասխան միջավայր, որպեսզի հայերեն սովորելը լինի շահավետ և/կամ հետաքրքիր: 72,90%
• Այլ դիտարկումներ ­– 7,74%
• «Համահայկական համացանցային բանակ» 75,64%
Բոլոր ցանկացող հայերի ներգրավմամբ առավելության հասնել վիրտուալ տեղեկատվական պատերազմներում և բոլոր սոցցանցերում
• Մեկ միասնական Հայկական ժառանգության ցանկ – 71,79%
Հայկական ժառանգության նմուշների փաստաթղթավորում, մոտավորապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկի նման համակարգի ստեղծում
• Երիտասարդական փոխանակումների կոորդինացիոն խորհուրդ 70,51%
Կրթական փոխանակումների, ճամբարների, հանդիպումների, փոխայցելությունների ծրագրերի ավելացում և կոորդինացում
• Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի առնցանց կոորդինացիոն խորհուրդ – 62,18%
Համակարգող հանձնախումբ, որը համալիր ռազմավարությամբ կներդաշնակեցնի աշխատանքները այդ ուղղությամբ
• Այլ երկրների կրթական ծրագրերում Մեծ եղեռնի մասին նյութերի ներառման արշավ – 60,26%
Տարբեր երկրներում Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրմանն ու դասավանդմանն ուղղված լոբբիստական ջանքերի ավելացում
• Հայկական «Հակազրպարտչական լիգա» իրավապաշտպան մեխանիզմ – 60,26%
Հայկական իրավաբանական կառույց՝ ժխտողականության դեմ պայքարն առաջնորդելու համար
• Աշխարհի հայերի «Արցախ՝ 10մլն» համաժողով – 59,62%
Օրակարգում՝ գործուն մեխանիզմների կազմավորում, որոնք կդառնան Արցախ-աշխարհի հայություն կապն ինստիտուցիոնալացնող հանգույցներ
• Պատմական ժառանգության արժեքների թվայնացման արշավ – 58,97%
Բոլոր թանգարաններում մեր ունեցած արժեքների թվայնացման, պահպանման և տարածման մեծ ծրագի
• «Հայոց լեզուն՝ խաղերի միջոցով» 58,33%
Հայերենի և հայության մասին իրենց գիտելիքներով հաջողություններ բերող ժամանակակից համակարգչային խաղերի ստեղծման և տարածման խթանում
• Զարգացման ծրագրերի «Արցախ» հիմնադրամ 57,05%
Տնտեսությունն ու անվտանգությունն առաջ տանող ծրագրերի ֆինանսավորում՝ աշխարհի հայերին մասնակից դարձնելով ազգային կենսական խնդրի լուծմանը
• Հայկական վիրտուալ համալսարանների ցանց 53,21%
Հայոց լեզվի և հայոց պատմության մասնագիտացմամբ առցանց կրթության մեծ ալիք աշխարհի հայության շրջանում
• Ցեղասպանության թանգարանի՝ արտերկրյա 3 մասնաճյուղերի բացում – 50,64%
Աշխարհում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված նյութերի ներկայացման մասշտաբների ավելացում
• «Հայկական ժառանգության դեսպաններ» շարժում – 46,15%
Գործուն մեխանիզմ, որը թույլ կտա բոլորիս ներգրավվել աշխարհում Հայաստանի, հայության և մեր հաջողությունների տարածման գործում
• Հայկական ժառանգության հիմնադրամ – 45,51%
Այն պետք է հետևի բոլոր աճուրդներին և հայկական ժառանգության նմուշների առկայության դեպքում դրանք արագ գնի ու վերադարձնի Հայաստան
• «Արմենիկա» ծրագիրը – 42,31%
«Իրանիկա» ծրագրի օրինակով հայագիտական որևէ կենտրոնի հիման վրա հայագիտական հետազոտությունների հարթակի ստեղծում